Nespečnost in druge težave s spanjem
Spanec je pomemben del našega življenja. Pomanjkanje lahko povzroča ne samo večjo razdražljivost in muhavost, ampak tudi slabo počutje, glavobole in manjšo odpornost organizma. Ljudje, ki premalo spijo (manj kot pet ur na noč), so bolj psihično izčrpani, zmedeni, napeti. Premalo spanja slabo vpliva tudi na kognitivne funkcije, med drugim ga povezujemo tudi s povečanim izločanjem stresnega hormona kortizola. A navsezadnje pomanjkanje spanja vodi tudi v čezmerno telesno težo.
Da trpimo za nespečnostjo, lahko rečemo, če se vsaj trikrat v tednu pogosto zbujamo ali ne moremo zaspati. Nespečnost lahko povzroči vrsta dejavnikov. Tisti, na katere lahko vplivamo sami, so naše slabe navade. Zato se izogibajte odhajanju v posteljo ob nerednih urah, slabemu spalnemu okolju (preveč luči, hrup, prenizka ali previsoka temperatura), popoldanskemu dremežu, večernemu delu, čezmernemu poležavanju na postelji, kadar ne spite, pomanjkanju gibanja, uporabi telefona, prenosnega računalnika ali gledanju televizije v postelji, težki hrani pred spanjem, alkoholu, kajenju in preveliki dozi kofeina, še posebej pozno popoldan.
Med najpogostejšimi vzroki motenj spanja so tudi jeza in nezadovoljstvo, hiter tempo življenja in stres. Ti motijo nastajanje serotonina, kar ima za posledico pomanjkanja melatonina, hormona, ki nas pripravi na počitek in skrbi za nemoten potek spanja. Uživanje prehranskih dopolnil z izvlečkom žafrana, ki prispeva k čustvenemu ravnovesju in pomaga ohranjati pozitivno razpoloženje, spodbuja nastanek serotonina čez dan in posledično melatonina ponoči. Prehranska dopolnila, ki vsebujejo baldrijan, hmelj, meliso, pasijonko, sivko, šentjanževko ali kombinacije teh zdravilnih rastlin, pomirjajo in uspavajo, predvsem, če je vzrok nespečnosti živčnost, stres ali strah. S skodelico pomirjujočega zeliščnega čaja iz kamilic, šentjanževke, cvetov lipe, sivke, pasijonke, hmelja ali baldrijana se lahko pomirite pol ure pred spanjem. Blagodejno deluje tudi kozarec toplega mleka. Pred spanjem se lahko sprostite tudi s toplo magnezijevo kopeljo, ki odlično sprošča mišice, ali si ustvarite aromaterapijo z eteričnimi olji kamilice, sivke, vrtnice, majarona ali nerolijevega olja, ki sproščajo. Nekaj kapljic dodajte v kopel ali nakapajte na robec in vdihujte.
Svetuje farm. teh. Nina Mažar,
poslovodja prodajalne Sanolabor Ljubljana - Citypark