Poskrbimo za zdravje oči
Zdravje oči je ključnega pomena za ohranjanje kakovostnega življenja, saj oči ne le omogočajo vid, temveč tudi vplivajo na našo sposobnost, da se orientiramo v okolju in uživamo v vsakodnevnih aktivnostih. Morda se, dokler nimamo večjih težav, premalokrat zavedamo pomena očesnega zdravja. Večina ljudi zdravniško pomoč poišče šele ob pojavu akutnih težav ali pri motnjah vida.
S pravilno skrbjo za oči, rednim spremljanjem vida in zdravimi navadami lahko pomembno zmanjšamo tveganje za težave z očmi skozi vse življenje.
Najpogostejša bolezenska stanja, ki se pojavijo pri očeh, so vnetja in okužbe očesa in očesne veznice, alergijska stanja, sindrom suhega očesa, vnetja očesnih vek, ječmen in nekatera druga stanja. Ključno je, da hitro prepoznamo posamezno stanje in najdemo ustrezno pomoč. V veliko primerih lahko začetna stanja obravnavamo že sami z medicinskimi pripomočki. V nekaterih primerih pa je nujen pregled pri zdravniku. Težave z očmi so pogost pojav tudi pri otrocih. Ena izmed najpogostejših težav je pordela očesna veznica z izcedkom, ki je lahko voden, mukozen ali gnojen. Ti simptomi so lahko znak vnetij, katera je v začetnih stopnjah možno obvladovati z ustreznimi ukrepi.
Redna očesna higiena ima velik vpliv na zdravje oči in lahko prepreči marsikatero očesno okužbo. Ob jutranji in večerni higieni je priporočljivo splakovanje oči z mlačno vodo. Ob uporabi ličil moramo le-te redno odstranjevati in poskrbeti za čiščenje vek. Med dolgotrajnim delom, predvsem za ekranom, si je zelo priporočljivo vzeti krajše odmore s pogledom v daljavo. Nekaj pozornosti moramo zavestno nameniti tudi mežikanju. Z dovoljšnim mežikanjem se solzni film enakomerno razporedi po očesni veznici, kar ima za posledico boljše vlaženje in zaščito oči. Med pomembnimi dejavniki za zdrave oči so še zadostna količina zaužite tekočine, kakovosten spanec, ustrezna osvetlitev delovnega prostora in zaščita oči pred UV žarki s kakovostnimi sončnimi očali.
Umetne solze so lahko koristne v številnih primerih
Umetne solze omilijo številne težave z očmi. V njih se nahajajo učinkovine, ki na različne načine blažijo draženje, pekoč občutek, suhost očesa in rdečino. So osnovna terapija za zdravljenje bolezni suhih oči, pri kateri oči ne proizvajajo dovolj solz, ali pa te hitro izhlapijo. Uporabljajo se za vlaženje očesne površine, zmanjšanje draženja in obvladovanje simptomov, kot so pekoč občutek, srbenje in občutek peska v očeh. Lahko se uporabljajo tudi pri draženju oči zaradi okoljskih dejavnikov, kot so suh zrak, vetrovno
vreme, dolgotrajna izpostavljenost računalnikom ali klimatskim napravam. Uporabljajo se tudi pred in po operacijah na očesu, kot je operacija sive mrene ali korekcija vida. Umetne solze pomagajo zmanjšati tveganja za okužbe in olajšajo postoperativno regeneracijo očesnih tkiv. Koristne so pri alergijah, kot tudi ob jemanju posameznih zdravil, ki povzročajo suhe oči. Možna uporaba je tudi ob nošenju kontaktnih leč. Le te lahko povzročijo izsušitev oči, saj leče zmanjšajo naravno vlaženje in lahko povzročijo draženje in pekoč občutek.
Uporaba umetnih solz v teh in nekaterih drugih primerih nudi hitro in enostavno olajšanje ter pripomore k ohranjanju zdravja oči. Priporočljivo je izbrati izdelek brez konzervansov, predvsem pri dolgotrajni in pogosti uporabi pri občutljivih očeh. Konzervansi lahko namreč povzročijo draženje in poškodbe očesne površine. Nadomestki solz so na voljo tudi v obliki bolj viskoznih kapljic ali gelov, ki ostanejo dalj časa na površini očesa, kar povečuje dolgotrajnost in učinkovitost vlaženja.
Aplikacija kapljic za oči lahko predstavlja izziv
Kapljice za oči uporabljamo za različna bolezenska stanja oči, ob poškodbah oči in po operativnih posegih na očesu. Vsekakor kapljice za oči ne sodijo med farmacevtske oblike, ki jih je najlažje uporabljati, ne glede, ali jih odmerjamo sebi ali drugi osebi. Izkušnje kažejo, da imajo ljudje pogosto težave s tehniko apliciranja kapljic. Kapljica lahko kapne mimo očesa, zato je potrebno postopek ponoviti.
Nasveti za lažjo in pravilno aplikacijo kapljic za oči
Pred odpiranjem vsebnika si umijemo roke. Na ta način se zmanjša možnost okužbe, tako očesa kot vsebine vsebnika. Kapljice si lahko apliciramo leže ali sede, glavo pa nagnemo kar se da nazaj. Eno roko stisnemo v pest, jo položimo pod oko in s členki potegnemo spodnjo veko navzdol, da se naredi žepek. Z drugo roko primemo vsebnik in jo naslonimo na prvo roko, vsebnik pa držimo nad očesom s konico obrnjenim navzdol proti očesu. Tako je manjša verjetnost, da bi se roka, v kateri držimo vsebnik s kapljicami, zatresla. Pogledamo navzgor in iz vsebnika iztisnemo eno kapljico v žepek med očesom in spodnjo veko. Pazimo, da se z vrhom kapalnega dela ne dotaknemo očesa, veke, trepalnic, kože ali drugih površin, saj tako zmanjšamo možnost mikrobiološke kontaminacije vsebnika. V primeru težav pri aplikaciji kapljic za oči je priporočljivo za pomoč prositi bližnje. Kot pomoč pa je na voljo tudi medicinski pripomoček za lažjo, natančno in ciljno aplikacijo kapljic za oči. Namestimo ga na oko in skozi njega apliciramo kapljice za oči. Zaradi njegove oblike in odsotnosti svetlobe ob dajanju kapljic v oko ne pride do refleksa mežikanja.
Matej Kolenc, mag. ind. farm.